Prelegenci
Pierwszego dnia konferencji głos zabierze wybitny ekspert w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, prof. dr hab. n. med. Bogdan Solnica, który skoncentruje się na temacie "Ile MLD w POCT?".
Profesor Bogdan Solnica jest cenionym kierownikiem Katedry Biochemii Klinicznej na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum. Jego bogate osiągnięcia oraz wkład w rozwijanie wiedzy medycznej są niezaprzeczalnie imponujące. Profesor Solnica specjalizuje się w terapeutycznym monitorowaniu leków, diagnostyce chorób metabolicznych, w tym cukrzycy i dyslipidemii, a także w organizacji diagnostyki laboratoryjnej.
Jest autorem i współautorem 223 artykułów, 269 rozdziałów w podręcznikach oraz redaktorem i współredaktorem 4 podręczników/skryptów z dziedziny medycyny laboratoryjnej.
Profesor Solnica weźmie również udział w panelu dyskusyjnym "Jak zostać dobrym koordynatorem POCT", w czasie którego podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. To wyjątkowa okazja, aby poznać go osobiście, zadać pytania i dyskutować na tematy związane z diagnostyką laboratoryjną.
Kolejnym prelegentem w czasie zbliżającej się konferencji będzie prof. dr hab. n. med. Przemysław Tomasik, który przedstawi współpracę koordynatora POCT z personelem wykonującym badania na oddziałach, a także będzie uczestniczył w panelu dyskusyjnym “Jak zostać dobrym koordynatorem POCT?”.
Pan Profesor od 1990 r. pracuje w Zakładzie Biochemii Klinicznej Instytutu Pediatrii UJ CM w Krakowie, od 2021 pełni obowiązki kierownika Zakładu. Lekarz pediatra i specjalista diagnostyki laboratoryjnej. Małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.
Jest autorem lub współautorem ponad 170 publikacji naukowych i rozdziałów w podręcznikach. Wypromował 3 doktorantów i 7 specjalistów z diagnostyki laboratoryjnej.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne ze studentami analityki medycznej i medycyny oraz na kursach podyplomowych.
Jego zainteresowania naukowe obejmują gastroenterologię dziecięcą, peptydy regulatorowe, endokannabinoidy, technologię i wiarygodność badań w miejscu opieki oraz historię diagnostyki laboratoryjnej.
Jednym z niezwykle emocjonujących tematów będzie wystąpienie mgr Ludmiły Prentkowskiej, która podejmie kwestię koordynacji w kontekście prawnym. Jej wykład "Nadzór i koordynacja - czy przepisy prawa 'zgubiły' współpracę dla systemu POCT?" zapowiada się niezwykle ciekawie!
Pani Ludmiła Prentkowska to osoba wyjątkowo kompetentna i doświadczona. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, która ukończyła także podyplomowe studia z zakresu Prawa Medycznego i Zarządzania jednostką ochrony zdrowia. Od 2009 roku z powodzeniem kieruje działem nadzoru nad podmiotami zewnętrznymi w obszarze zdrowia w Wydziale Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Jej współpraca z Naczelnym Lekarzem Uzdrowiska dla województwa śląskiego oraz konsultantami wojewódzkimi w ochronie zdrowia stanowi doskonałe potwierdzenie jej autorytetu i wiedzy.
Od 2014 roku dzieli się swoją wiedzą jako wykładowca na tematy związane z prawem i funkcjonowaniem podmiotów leczniczych, w szczególności medycznych laboratoriów diagnostycznych. Jej doświadczenie obejmuje także prowadzenie wykładów w ramach studiów podyplomowych oraz współpracę z różnymi firmami medycznymi.
O kluczowej roli niezależnej kontroli jakości opowie mgr Mariola Marciniec z firmy Randox, która zaprezentuje prelekcję "Interpretacja wyników kontroli jakości wewnątrzlaboratoryjnej i raportów Riqas POCT".
Pani Mariola to absolwentka Lubelskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Analityka Medyczna, obecnie pełniąca funkcję Specjalisty ds. Kontroli Jakości w renomowanej firmie Randox. Jej głównym zadaniem jest poszerzanie świadomości o roli niezależnych kontroli jakości wewnątrzlaboratoryjnych oraz ich wpływu na ciągłe podnoszenie jakości przeprowadzanych badań laboratoryjnych.
W roli partnera wspierającego laboratoria, Pani Mariola podkreśla korzyści płynące z efektywnego wykorzystania niezależnych kontroli jakości. Dzięki nim możliwa jest optymalizacja pracy, standaryzacja parametrów w materiale kontrolnym, oszczędność czasu oraz redukcja kosztów związanych z procesem kontroli jakości.
Podnoszenie swoich kompetencji, doskonalenie umiejętności i poszerzanie wiedzy to wymóg naszych czasów. A o tym, dlaczego i jak szkolić personel medyczny wykonujący badania POCT w czasie najbliższej konferencji opowie mgr Marta Galas.
Pani mgr Marta Galas jest specjalistą laboratoryjnej diagnostyki medycznej. Pełni funkcję koordynatora POCT w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie.
Niezwykle ciekawy wykład pt.: “Podstawy tromboelastometrii, wartość diagnostyczna i kliniczna” już 6 czerwca, w czasie naszej konferencji, przedstawi mgr Adam Kotuła.
To badanie POCT służy do monitorowania hemostazy, poprzez ocenę tworzenia skrzepu krwi pełnej i jego jakości, a także obrazuje proces fibrynolizy. Często wykorzystywane jest do oceny okołooperacyjnej hemostazy pacjenta.
Pan Adam Kotuła to absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Od ponad 20 lat pracuje w firmie Werfen na stanowisku Business Unit Managera. Od 7 lat odpowiedzialny jest za dział PBM-WBH – diagnostyki koagulologicznej stanów ostrych, wchodzący w skład grupy ACDx. PBM-WBH obejmuje analizatory: Tromboelastometria – Rotem Sigma, Rotem Delta, ocena funkcji płytek – VerifyNow i pomiar ACT (aktywowanego czasu krzepnięcia) – Hemochron Elite oraz HGem100.
Jednym z ekspertów, który weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Jak zostać dobrym koordynatorem POCT?” jest mgr Arkadiusz Wnuk z Zakładu Diagnostyki Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiej w Krakowie.
Pan Arkadiusz Wnuk ukończył studia na kierunku analityka medyczna na Akademii Medycznej we Wrocławiu. W swojej karierze zawodowej kierował Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu. W 2013 roku został powołany na stanowisko koordynatora POCT w nowopowstałym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie pracuje obecnie. Na co dzień zajmuje się organizacją i zarządzaniem systemami badań POCT, ze szczególnym uwzględnieniem badań wykonywanych w stanach zagrożenia życia.
Pan Arkadiusz prowadzi zajęcia w Collegium Medicum UJ na temat diagnostyki laboratoryjnej stanów nagłych dla studentów medycyny, analityki medycznej, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego.
Pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu ds. opracowania rekomendacji badań POCT w czasie V kadencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Jest współautorem i autorem rozdziałów z zakresu badań POCT w podręcznikach: ”Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej” oraz “Algorytmy diagnostyczne i lecznicze w praktyce SOR”.
Występował z autorskimi prezentacjami poświęconymi badaniom POCT na konferencjach naukowych w Polsce i za granicą.
Kolejną naszą ekspertką, która odpowie na Państwa pytania w czasie panelu dyskusyjnego “Jak zostać dobrym koordynatorem POCT” jest mgr Katarzyna Kosek.
Pani Katarzyna od 2007 roku pracuje w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od 2018 roku pełni funkcję koordynatora ds. POCT oraz nadzoruje Pracownię Parametrów Krytycznych na Oddziale Neonatologicznym. Swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu wdrażania i funkcjonowania POCT, a także roli koordynatora POCT, dzieliła się podczas prowadzonych wykładów. Podczas naszej konferencji Pani Katarzyna pomoże uczestnikom zgłębić tajniki bycia skutecznym koordynatorem POCT.
Kolejną ekspertką, która weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Jak zostać dobrym koordynatorem POCT?” jest mgr Anna Żyła z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego sp. z o.o. w Radomiu.
Pani Anna Żyła jest absolwentką Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracuje w zawodzie diagnosty laboratoryjnego od 17 lat. Jest specjalistą laboratoryjnej diagnostyki medycznej. Aktualnie realizuje program specjalizacyjny z laboratoryjnej transfuzjologii medycznej. Jest również autorem/współautorem kilku prac naukowych. Od ponad 6 lat pełni rolę koordynatora POCT w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
Wykład pt.: „Zarządzanie badaniami POCT w kontekście wymagań IT. Przepisy, bezpieczeństwo, praktyka” przedstawi mgr Ireneusz Kowalski – Absolwent Politechniki Śląskiej na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Informatyki. Od 25 lat zajmuje się informatyką w jednostkach zdrowia. Kierownik sekcji IT piekarskiej urazówki (Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich). Od 2013 r. reprezentant woj. śląskiego w CSIOZ. Od 2016 r. członek Grupy Roboczej d/s e-zdrowia przy Komitecie Sterującym ds. koordynacji interwencji EFSI w sektorze zdrowia Od 2019 członek Rady Regionów jako reprezentant woj. śląskiego pracując nad koordynację projektów e-zdrowia w zakresie ogólnopolskim.
Autor i architekt projektu eCareMed – Śląskiej Regionalnej Platformy Rozproszonej. Od grudnia 2019 r. do grudnia 2023r. koordynator w/w projektu. Zainteresowania: Literatura SF oraz taniec towarzyski (wicemistrz polski południowej w 2008 r.)