Prelegenci

1. Praktyczne aspekty tworzenia systemu POCT
Warsztat “Praktyczne aspekty tworzenia systemu POCT (procedury, walidacja glukometrów)” poprowadzą mgr Alicję Utracką i dr Gabrielę Langner. Do warsztatu zaliczony jest też wykład otwierający konferencję pt.: „Tworzenie obszaru POCT w podmiocie leczniczym w odniesieniu do regulacji prawnych”, który wygłosi mgr Alicja Utracka
-
- Warsztaty obejmują ćwiczenia z praktycznych aspektów organizacji obszaru POCT w zakresie dostosowania się do wymagań obowiązujących aktów prawnych oraz wytycznych klinicznych. W trakcie trwania warsztatu podjęte zostaną następujące tematy:
-
- Dokumentacja systemu – procedury systemowe, procedury operacyjne, dokumentacja zapisów.
-
- Zespół ds. POCT – jego rola i skład.
-
- Spełnienie wymagań w zakresie obowiązujących regulacji prawnych tj, Rozporządzenie MZ z dnia 23 października 2023 r w sprawie standardów organizacyjnych badań laboratoryjnych parametrów krytycznych wykonywanych w materiale biologicznym, umożliwiających podjęcie szybkiej decyzji terapeutycznej
-
- Wytyczne „Oznaczanie glukozy w miejscu opieki nad pacjentem w stanach ostrych i przewlekłych Clinical and Laboratory Standards Institute (POCT12- A3) – ocena kompetencji personelu, porównanie wyników uzyskanych z glukometrów z wynikami z analizatora laboratoryjnego, ocena glukometrów – etapy procesu oraz kontrola glukometrów i ocena w trakcie użytkowania.
Warsztat poprowadzą:
- Pani dr Gabriela Langner to diagnosta laboratoryjny z ponad 25-letnim stażem. Doktor nauk farmaceutycznych, specjalista z laboratoryjnej diagnostyki medycznej. 12 lat swojej pracy poświęciła na budowanie i utrzymanie systemów jakości w laboratoriach Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Laboratoryjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
- Pani mgr Alicja Utracka to koordynator POCT w Laboratorium Medycznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, członek Prezydium KRDL oraz członek Zespołu POC KRDL.

2. Praktyczne wykorzystanie narzędzi i usług IT w realizacji wysokiej jakości nadzoru nad urządzeniami POCT zgodnie z Rozporządzeniem. MZ z dn. 23.10.2023
Kolejny warsztat to „Praktyczne wykorzystanie narzędzi i usług IT Radiometer w realizacji wysokiej jakości nadzoru nad urządzeniami POCT zgodnie z Rozporządzeniem. MZ z dn. 23.10.2023.”, który poprowadzą: mgr Katarzyna Nowańska i mgr Anna Milczarek.
Warsztat poprowadzą:
- Mgr inż. Katarzyna Nowańska to Manager Produktu POC IT w firmie Radiometer Sp. z o.o. Zajmuje się wdrażaniem narzędzi i usługi POC IT wspomagające zespoły POCT w jednostkach ochrony zdrowia w Polsce.
- Mgr Anna Milczarek to Kliniczny Specjalista Aplikacyjny, Radiometer sp. z o.o. Diagnosta Laboratoryjny z wieloletnim doświadczeniem. Certyfikowany szkoleniowiec

3. Kolejny warsztat przygotowała firma Cormay Diagnostics – „Wykorzystanie systemu NovaNet w kontroli nad badaniami POCT (zdalny nadzór glukometrów serii StatStrip GLU/KET)”
W czasie tego warsztatu przedstawione zostaną rozwiązania firmy Cormay Diagnostics w zakresie POCT:
-
- Systemy monitorowania glikemii i gazometrii oraz system IT do zdalnego nadzoru nad urządzeniami POC firmy Nova Biomedical,
-
- Doświadczenia własne z wdrożenia nadzoru nad POCT (użytkownik glukometrów StatStrip GLU/KET).
-
- To także doskonała okazja do zapoznania się z funkcjonalnością narzędzi IT oraz specyfiką systemów firmy Nova Biomedical.
Warsztat poprowadzą:
- Pani Paulina Szubińska-Bałaban to diagnosta laboratoryjny. W zawodzie od 10 lat. Specjalista laboratoryjnej diagnostyki medycznej. Starszy asystent diagnostyki laboratoryjnej w Dziale Diagnostyki Laboratoryjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Członek zespołu ds. POCT. Chętnie dzieli się swoją wiedzą podczas zajęć ze studentami kierunków analityka medyczna oraz lekarski, a podczas warsztatów podzieli się swoim doświadczeniem w zakresie: „Nadzór nad monitorowaniem glikemii szpitalnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu -doświadczenia własne”.
- Mamy też okazję gościć Dyrektora ds. Medycznych i Naukowych na Europę firmy Nova Biomedical – jest nim dr Marcin Pacek, który zaprezentuje eksperckie doświadczenie firmy w prezentacji: „Oznaczanie glukozy i ketonów w zaleceniach międzynarodowych towarzystw diagnostycznych”. Pan Marcin Pacek to doktor biotechnologii UG/AMG (1993-2002). Master of Business Administration (MBA) 2012 – 2013.
- Pan Paweł Żyszko to Business Development Manager z wieloletnim doświadczeniem w promocji rozwiązań w zakresie diagnostyki POCT.
Przedstawiciele Cormay Diagnostics swoim doświadczeniem i swoją wiedzą ekspercką pomogą Państwu dostosować oczekiwania akredytacyjne zgodnie z treścią Rozporządzenia Ministran z dnia 3 października 2023 r. ”w sprawie standardów organizacyjnych badań laboratoryjnych parametrów krytycznych wykonywanych w materiale biologicznym, umożliwiających podjęcie szybkiej decyzji terapeutycznej”.

Warsztat nr 4 składa się z 2 części:
-
- „Jak efektywnie prowadzić szkolenia dla personelu medycznego wykonującego badania POCT”, który poprowadzi mgr Marta Galas
-
- „Zewnatrzlaboratoryjna kontrola jakości badań POCT”, który prowadzony będzie przez dr n.med. Natalię Grzegorzak
Warsztat poprowadzą:
- Pani mgr Marta Galas jest specjalistą laboratoryjnej diagnostyki medycznej. Pełni funkcję koordynatora POCT w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie.
- dr n. med. Natalia Grzegorzak - absolwentka Analityki Medycznej na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Diagnosta laboratoryjny z 10-letnim stażem pracy w medycznym laboratorium diagnostycznym. Autorka publikacji o tematyce onkologicznej. W firmie MEDAN jest koordynatorem Międzynarodowej Zewnętrznej Kontroli Jakości INSTAND, na stanowisku Product Manager.

Firma Roche Diagnostics przygotowała warsztat pt.:
„navify POC Solution - przyszłość w zarządzaniu zintegrowaną glukozą szpitalną i optymalizacją opieki nad pacjentem”
Warsztat poprowadzą:
- mgr Monika Lićwinko
- MSc Petr Juřík, PhD
- mgr Natalia Sikorska,
- mgr Bartosz Kwiatkowski
O prowadzących:
- mgr Monika LIćwinko to Customer Solution Partner w firmie Roche Diagnostics z ponad 12-letnim stażem pracy. Wcześniej współpracowała bezpośrednio z Klientami na południu Polski, obecnie w nowej roli w zespole Marketingu.
- MSc Petr Juřík, PhD. Wykształcenie: Uniwersytet Chemii i Technologii w Pradze, specjalizacja Inżynieria Materiałowa. Stanowisko: Starszy Specjalista ds. Aplikacji i Technicznych NPC EMEA-LATAM. Rola dodatkowa: Lider społeczności menedżerów ds. produktów technicznych dla POC w regionach EMEA-LATAM
- Mgr Natalia Sikorska - Sales POC Network Lead. Pani Natalia mówi o sobie: Od 15 lat z pasją rozwijam swoją karierę w obszarze Point of Care (POC). Moim celem jest nie tylko budowanie świadomości na temat znaczenia diagnostyki przyłóżkowej, ale przede wszystkim realne polepszanie jakości opieki nad pacjentami. Praca w POC to dla mnie nie tylko wyzwania zawodowe, ale również szansa na wprowadzanie innowacji, które zmieniają codzienność zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów. Cieszę się, że mogę współtworzyć rozwiązania, które wpływają na szybkość i efektywność procesów diagnostycznych w szpitalach oraz innych placówkach ochrony zdrowia. Współpraca z zespołami i partnerami w tej dziedzinie to dla mnie źródło inspiracji i nieustannego rozwoju. Wierzę, że wspólnie możemy budować przyszłość, w której diagnostyka staje się jeszcze bardziej dostępna, precyzyjna i skoncentrowana na potrzebach pacjenta.
- Bartosz Kwiatkowski - Inżynier ds. IT oraz workflow w firmie Roche Diagnostics Polska od prawie 4 lat zajmuje się wdrożeniami systemu do zarządzania glukozą szpitalną.