Zawsze staram się promować zawód diagnosty laboratoryjnego nie tylko wśród innych zawodów medycznych, ale również w społeczeństwie.
Naukowo wykazano, że 80 % decyzji lekarskich opartych jest na wynikach badań z zakresu medycznej diagnostyki laboratoryjnej, autoryzowanych przez diagnostów laboratoryjnych. Bez nich medycyna byłaby ślepa i głucha.
Współczesna diagnostyka laboratoryjna, jak też osoby ją reprezentujące – diagności laboratoryjni, powinny być rzetelne, dokładne i analityczne, a jednocześnie bardzo nowoczesne.
Chciałabym podkreślić, że zawód diagnosty laboratoryjnego, który funkcjonuje i dokładnie opisany został jedynie w naszym kraju, jest od pewnego czasu obiektem poszukiwań poza granicami Polski. Na konferencji IRIDS 2018, która odbyła się w listopadzie 2018 roku w Wiedniu, profesor Paul Cullen przedstawił problem braku zawodu medycznego, który byłby pośrednikiem pomiędzy pacjentem a lekarzem klinicystą. Hipotetyczna nazwa tego zawodu to laboratory physician. W swoim wykładzie przedstawił on dokładną analizę otrzymywania wyniku laboratoryjnego, reakcji na otrzymany wynik, jak też potrzebę zaistnienia ww zawodu.
Na podstawie powyższego możemy powiedzieć, że osoby tworzące diagnostykę laboratoryjną w Polsce wyprzedziły inne kraje, gdyż stworzyły już taki zawód, a jest nim diagnosta laboratoryjny, który aktualnie, zgodnie z wypowiedzią profesora, jest poszukiwany na świecie.
Jakość diagnostyki laboratoryjnej w poszczególnych miejscach naszego kraju jest uzależniona od osób wykonujących zawód diagnosty laboratoryjnego, a szczególnie od osób kierujących medycznymi laboratoriami diagnostycznymi.
Przyszłościowy kierunek diagnostyki laboratoryjnej powinien być kontynuacją dotychczasowego, ale z większą wiarą w rolę diagnostyki laboratoryjnej w medycynie.
Zawód diagnosty laboratoryjnego powinien być szerzej promowany nie tylko wśród innych zawodów medycznych, ale również w społeczeństwie. Powinny być podjęte starania dotyczące współpracy z ośrodkami zagranicznymi, które są w trakcie poszukiwań wytycznych niezbędnych do kształcenia laboratory physician czyli diagnostów laboratoryjnych.
Myślę, że dobrym cytatem na podsumowanie powyższego będą słowa Stanisława Jachowicza: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.
w Medycznym Laboratorium Diagnostycznym w celu budowania procesów przyjaznych Pacjentom z zastosowaniem zasad MBA Lean Management
dla Pacjenta, Lekarza i Placówek Medycznych w Medycznym Laboratorium Diagnostycznym
współpracy Diagnosty Laboratoryjnego i Lekarza Klinicysty w procesie diagnostycznym Pacjenta
dotyczące prowadzenia Medycznego Laboratorium Diagnostycznego
Zawsze staram się promować zawód diagnosty laboratoryjnego nie tylko wśród innych zawodów medycznych, ale również w społeczeństwie.